اتصال زمین در ترانسفورماتورها
اتصال زمین در ترانسفورماتورها

اتصال زمین یا اتصال بدنه در ترانسفورماتورهای روغنی،ابتدا در اثر تخلیه ی الکتریکی و سرانجام در اثر جرقه و قوس الکتریکی به وجود می آید.جرقه و تجزیه ی الکتریکی اولا باعث تجزیه ی روغن می شود و دوم اینکه باعث تولید گاز در روغن می شود.از نظر الکتریکی اتصال زمین ترانسفورماتور مثل هر اتصال زمین دیگری سبب تغییر پیدا کردن ولتاز فازها و در نتیجه جابجا شدن نقطه ی ضفر ستاره در سیستم سه فازه می شود و شدت آن نخست بستگی به ولتاژ سیم پیچی که اتصال زمین پیدا کرده است و دوم بستگی به محل اتصالی شده دارد.

ادامه مطلب
+نوشته شده در یکشنبه بیستم فروردین 1391ساعت18:56توسط ib3 |
ترانسفورماتور-ساختمان و کاربرد آنها

ترانسفورماتور-ساختمان و کاربرد آنها

ترانسفورماتور (ترانسفورمر) دستگاهی است که انرژی الکتریکی را از یک مدار به مداری دیگر و از راه پیوستگی مغناطیسی بین سیم پیچهای خود انتقال می دهد.به غیر از ترانسفرماتور های با هسته ی هوایی،سیم پیچهای بقیه ی ترانسفورماتور ها به دور هسته ی آهنی با هدایت مغناطیسی بالا و یا به دور هسته های جداگانه که از نظر مغناطیسی به یکدیگر متصل شده اند پیچیده می شوند.در ترانسفورماتورها، جریان متغیر جاری شده در سیم پیچ اولیه با نام "جریان اولیه"،میدان مغناطیسی متغیری را در هسته (یا هسته های) ترانسفورماتور به وجود می آورد.میدان مغناطیسی متغیر باعث ایجاد یک نیروی محرکه ی مغناطیسی(

اگر یک بار الکتریکی به سیم پیچ ثانویه ی ترانسفورماتور متصل گردد،جریان الکتریکی در سیم پیچ ثانویه جاری می گردد و در نتیجه انرژی الکتریکی از ترانسفورماتور به مدار ثانویه جاری می شود.در یک ترانسفورماتور ایده آل نسبت ولتاژ ثانویه(

EMF) و یا یک ولتاژ در سیم پیچ ثانویه می شود.این اثر "القای متقابل" نامیده می شود.Vs) به ولتاژ اولیه(Vp) برابر است با نسبت تعداد دورهای سیم پیچ ثانویه به تعداد دور سیم پیچ اولیه.
ادامه مطلب
+نوشته شده در یکشنبه بیستم فروردین 1391ساعت18:55توسط ib3 |
نیروگاه حرارتی

نیروگاه حرارتی

یک نیرو گاه حرارتی نیروگاهی است که در آن محرک اولیه به وسیله ی بخار به حرکت در می آید.در این نیروگاه ابتدا آب گرم شده و سپس به بخار تبدیل می شود و این بخار باعث چرخاندن توربین بخاری می شود که این توربین نیز باعث چرخاندن ژنراتور(مولد) الکتریکی می شود.وقتی که بخار از میان توربین حرکت می کند،در یک کندانسور(متراکم کننده) متراکم می شود.این موضوع بیشتر با نام "سیکل ترکیبی" شناخته می شود.بیشترین تغییر در طراحی نیروگاه های حرارتی ناشی از منابع سوخت مختلف می باشد.بعضی جاها ترجیح داده می شود که در این نیرو گاه ها از یک مرکز انرژی استفاده کنند چونکه این امکانات باعث تبدیل انرژی گرمایی به انرژی الکتریکی می شود.

تقریبا تمام نیروگاه های زغالی،نیروگاه های هسته ای ،زمین گرمایی،و نیروگاه های خورشیدی و بعلاوه ی خیلی از نیروگاه های گازی جزو نیروگاه های حرارتی محسوب می شوند.در نیرو گاه سیکل ترکیبی گاز طبیعی به طور مکرر در توربین های گازی و دیگ های بخار سوزانده می شود.گرمای اتلاف شده از توربین گازی می تواند برای ایجاد بخار استفاده شود و این کار باعث بهبود بازده کلی نیرو گاه های سیکل ترکیبی می شود.

ادامه مطلب
+نوشته شده در یکشنبه بیستم فروردین 1391ساعت18:53توسط ib3 |
نگاه کلی به سیستم مدار بسته
نگاه کلی به سیستم مدار بسته

 سیستم دوربین مداربسته سیستمی است که در آن ازیک مدار بسته برای اتصال دوربین‌ها به نمایشگر استفاده شده. در واقع تفاوت یک سیستم مداربسته با یک سیستم انتقال تصاویر تلوزیون در طریقه انتقال تصاویر است. در سیستم انتقال تلویزیون تصاویر انتقال تصاویر به صورت باز صورت می‌گیرد و امکان دریافت تصاویر به صورت آزاد وجود دارد حال آنکه در یک سیستم مداربسته تصاویر در مداری خاص به نمایشگرهای محدودی انتقال پیدا می‌کنند.

کاربردهای سیستم مداربسته

به طور حتم بزرگترین کاربرد سیستم‌های مداربسته در کابردهای امنیتی است اما با گسترش این سیستم‌ها استفاده از آنها هر روز در قسمت‌های مختلفی گسترش می‌یابد. در زیر به چندین نمونه از کاربردهای خاص این سیستم‌های اشاره می‌کنیم:

ادامه مطلب
+نوشته شده در یکشنبه بیستم فروردین 1391ساعت18:49توسط ib3 |
کلیدهای اتوماتیک فشار ضعیف
کلیدهای اتوماتیک فشار ضعیف

 

کلید فشار ضعیف


بمنظور حفاظت تأسیسات روشنائی، برق صنعتی، سیم و کابل و ماشین آلات در برابر اضافه بار و جریان اتصال کوتاه از فیوز، کلید- فیوز و کلیدهای اتوماتیک استفاده میگردد. لیکن به لحاظ اینکه اولا فیوزها همیشه نمی توانند عمل حفاظت موضعی و سلکتیو را در انواع مختلف شبکه ها بطور کامل و بدون خطا انجام دهند و در ثانی بعلت اینکه در شبکه سه فاز در موقع ازدیاد جریان اغلب قطع سه فاز بطور همزمان لازم و ضروری است لذا نمی توان همیشه از فیوز و کلید- فیوز استفاده کرد. در ضمن در بعضی از شبکه های توزیع می بایست به محض برگشت جریان (ولتاژ) یا افت بیش از حد مجاز ولتاژ، مدار بطور خودکار قطع و آلارمهای لازم ایجاد گردد. همچنین در بعضی موارد ورود اتوماتیک یا دستی ژنراتور اضطراری یا ترانسفورماتور در شبکه توزیع جهت تداوم کار شبکه یا انجام تعمیرات دوره ای شبکه اجتناب ناپذیر می باشد. در چنین حالاتی فقط از کلید اتوماتیک می توان استفاده کرد.
کلیدهای اتوماتیک علاوه بر موارد فوق نسبت به فیوزها و کلید- فیوزها دارای مزایای زیر می باشند :

کلید خودکار پس از قطع مدار در اثر جریان زیاد و یا هر عامل دیگری بلافاصله مجددا آماده بهره برداری می باشد.

با کمک کنتاکتهای فرعی که در آن تعبیه شده می توان وضعیت کلید را در هر حالت (قطع، وصل یا وقوع خطا) توسط سیگنال تعیین و در اطاق فرمان منعکس کرد.

ساختمان این کلیدها بگونه ای است که اگر کلید را بر روی یک مدار اتصال کوتاه شده ببندیم، در ضمن عمل بسته شدن، رله اضافه جریان کلید بسرعت وارد عمل شده و مدار را قطع می کند.- کلیدهای فشار ضعیف :

از انواع کلیدهای فشار ضعیف می توان به کلیدهای زیراشاره کرد:

- کلیدهای اتوماتیک کمپکت(Moulded case circuit breaker:M.C.C.B)

- کلیدهای اتوماتیک هوایی(Air circuit breaker:A.C.B)

- کلیدهای مینیاتوری(Miniature circuit breaker:MCB)

- کلیدهای حافظ موتور(Motor protection circuit breaker:M.P.C.B)

- کلیدهای محافظ جان(Residual current circuit breaker:R.C.C.B )-کلید اتوماتیک و کلید غیر اتوماتیک:ابتدا لازم است بدانیم کلیدهای اتوماتیک با کلیدهای غیر اتوماتیک چه فرقی دارند،کلیدهای اتوماتیک به کلیدهایی گفته میشود که دارای رله هستند و هر کدام برای کاربردهای مخصوصی مورد استفاده قرار میگیرد بطور مثال کلیدهای اتوماتیک هوایی دارای رله های بسیار هوشمندی هستند واین رله ها از نوع رله های الکترونیکی هستند،اما کلیدهای غیر اتوماتیک کلیدهایی هستند که صرفا"برای قطع و وصل مورد استفاده قرار میگیرد و فاقدرله میباشند بطور مثال کنتاکتور یک تجهیز غیر اتوماتیک است که برای قطع و وصل های گوناگون با کاربردهای مختلف یک مشخصه ای دارد مثلا"کنتاکتور AC3 برای بارهای القایی است.

*بیشترین توسعه ای که روی کلیدهای فشار ضعیف انجام میدهند رویcurrent limiting است که هر چه این خاصیت بیشتر شود کلید گرانتر میشود.این خاصیت مستقیما"به زمان قطع کلید بستگی دارد.

*معمولأ در کاتالوگ کلیدهای فشار ضعیف دو مشخصه فنی به نامهای Icu و Ics مشخص شده اند که دانستن مفهوم آنها در انتخاب کلید مهم است.

: Icu جریان اتصال کوتاهی که کلید تنها یکبار بدون انکه آسیبی ببیند قادر به قطع آن می باشد و برای دفعات بعدی نیاز به تعمیر و سرویس و یا تعویض دارد.
ادامه مطلب
+نوشته شده در یکشنبه بیستم فروردین 1391ساعت18:43توسط ib3 |
آشنایی با ماهواره های مخابراتی
آشنایی با ماهواره های مخابراتی

مقدمه
گسترش ارتباطات در سطح جهان، استفاده از سيستم‌هاي مخابراتي را با ظرفيت وسيع‌تر، پوشش بيشتر و كيفيت بهتر ايجاب مي‌كند. يكي از روش‌هايي كه مي‌تواند به طور مناسب جوابگوي نيازهاي فعلي و آتي بشر در اين زمينه باشد، استفاده از ماهواره‌هاي مخابراتي است.
ماهواره مخابراتي، قمر مصنوعي يا سفينه‌اي است كه از طريق آنتن خود، سيگنال‌هاي الكتريكي را از فرستنده‌اي بر روي زمين دريافت مي‌كند. اين سيگنال‌ها به علت افت بسيار زيادي كه بر اثر طي مسير طولاني داشته‌اند توسط تقويت‌كننده‌هاي درون ماهواره تقويت مي‌گردند و سپس با فركانس نوسان‌ساز محلي مخلوط مي‌شود و تغيير فركانس مي‌دهد و سرانجام پس از تقويت مجدد به آنتن فرستنده ماهواره داده مي‌شود تا به طرف ايستگاه‌هاي زميني مورد نظر زير پوشش، فرستاده شود. چون ماهواره‌هاي مخابراتي سيگنال‌ها را تقويت مي‌كنند و بازگشت مي‌دهند، بيشتر به عنوان تكراركننده و رله‌ شناخته مي‌شوند و قادرند دو نقطه در فواصل بسيار دور را به هم ارتباط دهند. ماهواره‌‌هاي مخابراتي معمولاً در مدار خاصي از كره زمين به نام ژئوسنكرون (همزمان با حركت زمين) تقريباً در ارتفاع 36000 كيلومتري از سطح دريا قرار مي‌گيرند. (فاصله‌اي كه در آن از طرف زمين نيروي جاذبه به ماهواره وارد نمي‌شود) چنين ماهواره‌اي با سرعت و جهتي همسان با كره زمين در حال حركت است و دور كره زمين را در مدت 24 ساعت طي مي‌كند. در اين شرايط ماهواره در مكان بالاي خط استوا نسبت به زمين ثابت مي‌شود و از اين رو آنها از نظر فرستنده‌ها و گيرنده‌هاي روي زمين ثابت به نظر مي‌آيند. بنابراين به كمك فرستنده‌اي بر روي زمين و يك ماهواره بر روي مدار، مي‌توان سيگنال‌ها را به گيرنده‌هاي مستقر در بخشي از زمين فرستاد كه حدود يك‌سوم سطح زمين را بپوشاند به اين ترتيب مي‌توان حداقل با سه ماهواره با فواصل 120 درجه نسبت به هم و تعدادي مراكز فرستنده و گيرنده تمام نقاط روي زمين را تحت پوشش قرار داد.

ادامه مطلب
+نوشته شده در یکشنبه بیستم فروردین 1391ساعت18:40توسط ib3 |
رنگ خورشیدی با قابلیت تولید برق از خورشید

رنگ خورشیدی با قابلیت تولید برق از خورشید

دانشمندان دانشگاه نوتردام موفق به ساخت نوعی رنگ خورشیدی شده‌اند که می‌تواند در آینده جایگزین سلول‌های خورشیدی شده و انرژی تجدید پذیر را کم‌هزینه‌تر کند.

 

به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این ماده که از فناوری برتر «دانه‌های کوانتومی» ساخته شده در هر سطح برای تولید برق از نور خورشید قابل استفاده است.

 

این دانه‌ها، بلورهای نیمه‌رسانایی هستند که از قطر بین دو تا 10 نانومتر برخوردار بوده و با رنگ ترکیب شده‌اند.

 

با اینکه در آزمایش‌های اولیه، میزان بهره‌وری این ماده بسیار پایین و کمتر از یک دهم بازده یک سلول خورشیدی استاندارد بود، دانشمندان بر این باورند که این میزان در آینده افزایش خواهد یافت.

 

دانشمندان امیدوارند که بتوانند در آینده از این ماده در یک سمت خانه‌ها برای جذب بیشتر نور خورشید استفاده کنند.

 

انرژی خورشیدی راه‌حل مناسبی برای بحران انرژی محسوب می‌شود اما بسیار گران است. یک خانه عادی به 26 متر مربع صفحه خورشیدی برای تامین نیاز برق خود احتیاج دارد که هزینه‌ای در حدود 10 هزار پوند در بر خواهد داشت.

 

محققان نوتردام از ذرات مقیاس نانوی اکسید تستانیوم استفاده کرده و آنها را با سولفید کادمیوم یا سلنید کادمیوم پوشش دادند. این ماده خمیری در ترکیب با آب و الکل به شکل اصلی آن در می‌آید.

 

دانشمندان دریافتند که با قرار گرفتن این ماده در یک ماده رسانا و مواجهه آن با نور،‌ الکتریسیته تولید می‌شود. این ماده به راحتی قابل استفاده است.

 

به گفته محققان، آزمایش‌های بیشتری در آینده برای بررسی استحکام بلندمدت این رنگ با ترکیبات مختلف مدنظر است.

+نوشته شده در شنبه نوزدهم فروردین 1391ساعت18:19توسط ib3 |
ترانزیستور چگونه کار می کند؟
 ترانزیستور چگونه کار می کند؟

اعمال ولتاژ با پلاریته موافق باعث عبور جریان از یک پیوند PN می شود و چنانچه پلاریته ولتاژتغییر کند جریانی از مدار عبور نخواهد کرد. اگر ساده بخواهیم به موضوع نگاه کنیم عملکرد یک ترانزیستور را می توان تقویت جریان دانست. مدار منطقی کوچکی را در نظر بگیرید که تحت شرایط خاص در خروجی خود جریان بسیار کمی را ایجاد می کند. شما بوسیله یک ترانزیستور می توانید این جریان را تقویت کنید و سپس از این جریان قوی برای قطع و وصل کردن یک رله برقی استفاده کنید. موارد بسیاری هم وجود دارد که شما از یک ترانزیستور برای تقویت ولتاژ استفاده می کنید. بدیهی است که این خصیصه مستقیما" از خصیصه تقویت جریان این وسیله به ارث می رسد کافی است که جریان وردی و خروجی تقویت شده را روی یک مقاومت بیندازیم تا ولتاژ کم ورودی به ولتاژ تقویت شده خروجی تبدیل شود. 
 
A PN Junction 
ادامه مطلب
+نوشته شده در شنبه نوزدهم فروردین 1391ساعت18:18توسط ib3 |
پارچه ای که حرارت بدن را به برق تبدیل می کند!

 پارچه ای که حرارت بدن را به برق تبدیل می کند!

پارچه‌ای که حرارت بدن را به برق تبدیل می‌کند دانشمندان موفق به ابداع ماده‌ای شدند که می‌تواند از حرارت بدن برای ایجاد برق استفاده کرده و در هنگام ورزش از این انرژی برای شارژ الکترونیک‌های کوچک استفاده کند.

این ماده، پارچه‌ای به نام Power Felt است که توسط دانشمندان دانشگاه "فورست" در کارولینای شمالی ابداع شده است.

برای ابداع این پارچه نانولوله‌های کربنی به شکل پوششی نمدی به یکدیگر بافته شدند که می‌توانند حرارت بدن کاربر را به خود جذب کرده و سپس آن را به برق تبدیل کنند. ایده تولید حرارتی برق ایده‌ای جدید به شمار نمی‌رود اما به دلیل بالا بودن هزینه‌های آن از رواج چندانی برخوردار نیست.

این در حالی است که محققان میزان هزینه مورد نیاز برای تولید ماده جدید به منظور تامین انرژی یک گوشی موبایل یک دلار اعلام کرده‌اند. با این همه استفاده از نانولوله‌های کربنی می‌تواند از هزینه ساخت این مواد بکاهد.

همچنین دانشمندان می‌گویند راه‌های متعددی نیز وجود دارد که می‌توان با استفاده از آنها لایه‌های بیشتری از این نانولوله‌ها ایجاد کرده و برای بهبود برق خروجی از ضخامت آنها تا حد ممکن کاست. با وجود اینکه تا زمان تکمیل نهایی این ابداع هنوز به زمان نیاز هست اما نمونه اولیه این پارچه آماده ارائه به بازار است.

+نوشته شده در شنبه نوزدهم فروردین 1391ساعت18:16توسط ib3 |
طراحی جدید برای الکترونیک مولکولی
طراحی جدید برای الکترونیک مولکولی

اسپر محققان مرکز علم نانو در دانشگاه کپنهاگ روشی مبتنی بر گرافن برای تولید قطعات الکترونیکی ارائه کردند. همچنین آنها موفق شدند یک مشکلی که 10 سال است دانشمندان با آن روبه‌رو هستند را حل کنند.از سال 2004 که گرافن کشف شده از آن
به‌عنوان ماده‌ای شگفت انگیز نام برده می‌شود. دلیل این امر آن است که گرافن 200
برابر مستحکم‌تر از استیل بوده و هدایت الکتریکی بسیار خوبی دارد. با این ویژگی‌ها،
پیش‌بینی‌ می‌شود از گرافن در حوزه‌های متعددی بتوان استفاده کرد. به‌همین دلیل است که دانشمندان در سراسر جهان در حال کار روی این ماده بوده و به ارائه روش‌های جدیدی برای ساخت و اصلاح گرافن می‌پردازند.

ادامه مطلب
+نوشته شده در شنبه نوزدهم فروردین 1391ساعت18:12توسط ib3 |
نمایشگرلمسی جدیدی که از فشار انگشت برق می گیرد!
 نمایشگرلمسی جدیدی که از فشار انگشت برق می گیرد!

دانشمندان کره ای با استفاده از فناوری
نانو روشی را یافته اند که صفحات نمایشگرهای لمسی می توانند فشار انگشت را به انرژی
الکتریکی تبدیل کنند.

به گزارش سرویس علم و فن آوری پایگاه اطلاع رسانی صبا به
نقل از خبرگزاری مهر، استفاده از نمایشگرهای لمسی در لپ تاپ، تلفنهای همراه هوشمند،
پخش کننده های MP3 و لوح- رایانه های نسل جدید رواج گرفته است در این راستا
نمایشگرهای لمسی چه از نظر طراحی و چه از نظر ادغام با عملکردهای دیگر درحال تکامل
هستند.

ادامه مطلب
+نوشته شده در شنبه نوزدهم فروردین 1391ساعت18:7توسط ib3 |
ژنراتور

ژنراتور

نام دیگر:مولد – دینام – مولد برق

ژنراتورها همواره یكی از مهمترین عناصر شبكه قدرت بوده و نقش كلیدی در تولید انرژی و كاربردهای خاص دیگر ایفاء كرده است . ساخت اولین نمونه ژنراتور ( سنكرون) به انتهای قرن 19 برمی گردد. مهمترین پیشرفت انجام شده در آن سال ها احداث اولین خط بلند انتقال سه فاز از لافن به فرانكفورت آلمان بود. در كانون این تحول ، یك هیدروژنراتور سه فاز 210 كیلو وات قرار گرفته بود. عیلرغم مشكلات موجود در جهت افزایش ظرفیت و سطح ولتاژ ژنراتورها، در طول سال های بعد تلاش های گسترده ای برای نیل به این هدف صورت گرفت.

ادامه مطلب
+نوشته شده در شنبه نوزدهم فروردین 1391ساعت18:4توسط ib3 |
نانوژنراتور، راهی تازه برای تولید الکتریسیته

نانوژنراتور، راهی تازه برای تولید الکتریسیته

رسد که فناوری نانو به ژنراتور ها هم راه پیدا کرده است. چراکه دانشمندان موفق شدند، یکی از به صرفه ترین نانوژنراتور های جهان را طراحی کنند. این نانوژنراتور می تواند انرژی محیط را جمع آوری کرده و آن را به صورت انرژی الکتریکی در اختیارمان بگذارد. بنابر این می توانیم امیدوار باشیم که روزی دستگاه های الکترونیکی کوچکمان به جای باتری های معمولی از این نانوژنراتور ها استفاده کنند.   

اما منظورمان از انرژی محیط چیست؟ این واژه در مورد این وسیله دامنه ای گسترده به خود می گیرد. کوچکترین حرکت یا لرزشی می تواند به این نانوژنراتور، انرژی کافی را برای تولید الکتریسیته بدهد. پس می توانید آن را در معرض نسیم ملایم قرار دهید و انرژی الکتریکی دریافت کنید. اگر نسیمی هم نمی وزید؛ می توانید از ضربان قلب خود استفاده کنید! پس قادر خواهید بود که تقریبا از هر راهی دلتان خواست، انرژی الکتریکی دریافت کنید.

 در نهایت، انرژی الکتریکی تولید شده در خازن های این نانوژنراتور ذخیره می شود. سپس قسمتی از آن صرف برق رسانی به سنسور های دریافت انرژی محیط می شود و انرژی باقی مانده می تواند جایگزین باتری برای هدست بلوتوث شما یا هر دستگاه رادیویی کوچک دیگری شود. ضمنا انرژی تولیدی این نانوترانزیستور به قدری است که امواج رادیویی دستگاه مورد نظر می توانند تا 9 متر برد داشته باشند. (قابل شناسایی باشند)

 این تکنولوژی می تواند در دوربین های جاسوسی هم کاربرد پیدا کند و یا حتی مصارف پزشکی داشته باشد. و بدون شک، این یکی از فوق العاده ترین راه ها برای تامین نیروی گجت های کوچکمان است

+نوشته شده در جمعه هجدهم فروردین 1391ساعت23:17توسط ib3 |
تکنولوژیهای نو پدید در صنعت برق ظرف 10 سال آینده

عنوان تحقيق : تکنولوژیهای نو پدید در صنعت برق ظرف 10 سال آینده

 نيروي برق يا الكتريسيته به عنوان قلب تپنده تمدن بشري به حساب مي آيد. از زمان كشف جريان الكتريسيته تا كنون اين انرژي اركان مختلفي از زندگي ما را تحت الشعاع قرار داده است و ويژگيهاي منحصر به فرد جريان برق كاربرد روز افزون آنرا اجتناب ناپذير ساخته است. از اين رو اكنون به جرات مي توان انرژي الكتريكي را در تمامي جنبه هاي تكنولوژيكي زندگي بشر مشاهده نمود. از وسايل و تجهيزات خانگي مانند ماكروفر ، تلويزيون و كامپيوتر گرفته تا تكنولوژي هاي صنعتي مانند ماشين هاي الكتريكي همگي از جمله ره آورد هاي صنعت برق مي باشند. مزيت هاي غير قابل انكار انرژي الكتريكي استفاده از آن را بيش از پيش نموده است. مواردي همچون عدم وجود آلودگي در هنگام استفاده، سهولت استفاده، تنوع روش هاي توليد و قابليت توليد و توزيع در مقياس بالا استفاده از انرژي الكتريكي را مقرون به صرفه نموده است. توسعه روز افزون تمدن بشري نياز به انرژي الكتريكي را روز به روز بيشتر مي كند و در اين رابطه افزايش گسترده سطح توليد الكتريسيته و انتقال آن را موجب شده است.

ادامه مطلب
+نوشته شده در جمعه هجدهم فروردین 1391ساعت23:14توسط ib3 |
فهرست دروس كارشناسي مهندسي برق

فهرست دروس كارشناسي مهندسي برق
الف – دروس عمومي (اجباري ) : ۲۲ واحد

فارسي ۳
زبان خارجي ۳
تاريخ اسلام ۲
 متون اسلامي معارف اسلامي ١
اخلاق و تربيت اسلامي ۲
 تربيت بدني ١
 معارف اسلامي ۱
 معارف اسلامي ٢
 تربيت بدني ۱
 تربيت بدني ٢
انقلاب اسلامي و ريشه هاي آن ۲
متون اسلامي ۲
آموزش مهارتهاي زندگي و تنظيم خانواده ۲


ادامه مطلب
+نوشته شده در جمعه هجدهم فروردین 1391ساعت23:9توسط ib3 |
دروس کارشناسی ارشد مهندسی برق

دروس کارشناسی ارشد مهندسی برق – الکترونیک (مدارهای میکروالکترونیک)

 

دروس جبرانی

(6 واحد)

- فیزیک الکترونیک

- پردازش علائم دیجیتال

دروس اجباری

(9 واحد)

- CMOS I

- روشهای ساخت مدارهای مجتمع

- الکترونیک دیجیتال

سمینار کارشناسی ارشد

2 واحد

پایان نامه کارشناسی ارشد الکترونیک

9 واحد یا 6 واحد

دروس اختیاری

(9 واحد یا 12 واحد)

 

- CMOS II

- طراحی مدارهای مجتمع : طراحی (VLSI (I ، طراحی (VLSI (II

- ادوات نیمه هادی پیشرفته

- مدارهای مجتمع RF

- الکترونیک پیشرفته

- طراحی با کمک FPGA

مباحث ویژه در الکترونیک

 

دروس دیگر اختیاری که به تصویب گروه رسیده باشد.

جمع :  32 واحد

 

دروس کارشناسی ارشد مهندسی برق – الکترونیک (نانوالکترونیک)

 

دروس جبرانی

(3 واحد)

- فیزیک الکترونیک

دروس اجباری

(12 واحد)

- تئوری و تکنولوژی ساخت اوات نیمه هادی (I)

- ادوات نیمه هادی پیشرفته (I)

- فیزیک جالت جامد

 

و یکی از 4 درس زیر به توصیه استاد راهنما :

 

- ادوات اپتوالکتریک

- مدارهای مجتمع نوری                            

- فرآیند های کوانتمی اداوات نیمه هادی

- ادوات ابررسانا

سمینار کارشناسی ارشد

2 واحد

پایان نامه کارشناسی ارشد الکترونیک

9 واحد یا 6 واحد

دروس اختیاری

(9 واحد یا 12 واحد)

 

- ادوات نیمه هادی پیشرفته II       

- نانوتکنولوژی

- تئوری و تکنولوژی ساخت ادوات نیمه هادی II

- کوانتوم الکترونیک

- مسائل مخصوص در ادوات کوانتمی پیشرفته                      

- مدارهای مجتمع نوری II

- اپتیک غیر خطی

- لیزر

- ابررسانایی      

- مساول مخصوص در ادوات نیمه هادی

 

و تا دو درس از مجموعه دروس مدارهای میکروالکترونیک

 

- دروس دیگری که به تصویب گروه رسیده باشد.

جمع :  32 واحد

 

دروس کارشناسی ارشد مهندسی برق – الکترونیک (دیجیتال)

 

دروس جبرانی

(6 واحد)

- میکروپروسسور I

پردازش علائم دیجیتال I

دروس اجباری

(9 واحد)

- طراحی VLSI

- میکروپروسسور II

- مدارهای واسطه کامپیوتری

یکی از دو درس

- انتقال داده و شبکه های کامپیوتر

- برنامه نویسی کاربردی شیء گرایی

سمینار کارشناسی ارشد

2 واحد

پایان نامه کارشناسی ارشد الکترونیک

9 واحد یا 6 واحد

دروس اختیاری

(9 واحد یا 12 واحد)

 

- معماری کامپیوتر پیشرفته

- الکترونیک دیجیتال پیشرفته         

- شبکه های کامپیوتری II

- پردازش تصویر

- برنامه نویسی اینترنت

- شبکه های عصبی و کاربردهای آن

- طراحی توسط زبان های سخت افزاری

 

و تا دو درس از سایر گرایش ها به توصیه استاد راهنما

جمع :  32 واحد

 

ادامه مطلب
+نوشته شده در جمعه هجدهم فروردین 1391ساعت22:30توسط ib3 |
آشنایی با تاسیسات الکتریکی۲

آشنایی با تاسیسات الکتریکی۲

بخش دوم : كلیدها

جهت كنترل وسایل الكتریكی و مصرف كننده ها از وسایل مختلفی استفاده می شود كه ساده ترین این وسایل كلیدها هستند. بطور كلی كلید وسیله ای است كه با تغییر حالتی كه در این وسیله ایجاد می شود. باعث قطع یا وصل مدار می شود. عمل تغییر حالت كلید از نیروی مكانیكی ناشی می شود و نیز اینكه این نیروی مكانیكی مستقیماً به كلید اعمال شود و یا توسط انرژی دیگر مثل الكتریسیته.

می توان كلیدها را كلاً به دو دسته تقسیم نمود :

الف- كلیدهای ساده :

برای تغییر حالت احتیاج به انرژی مكانیكی دارند كه بصورتهای یك پل و دو پل و سه پل و … ساخته می شوند كه از نظر ساختمان خود نیز به چند دسته تقسیم می گردند.

ب- كلیدهای مركب :

این كلیدهای نیروی مكانیكی را جهت تغییر حالت از انرژی واسطه ای دریافت می كنند مثل رله ها و كنتاكتورها.

ادامه مطلب
+نوشته شده در جمعه هجدهم فروردین 1391ساعت18:29توسط ib3 |
آشنایی با تاسیسات الکتریکی ۱

آشنایی با تاسیسات الکتریکی ۱

آشنایی با جریان سه فاز

جریان سه فاز در مداری كه سیم بندی القاء شونده آن (آرمیچر) از سه دسته سیم پیچ جدا كه هر كدام نسبت به هم 120 درجه الكتریكی اختلاف فاز دارند تهیه می شود.

انواع اتصال در سیستم سه فاز

در سیستم سه فاز معمولاً‌ از سه نوع اتصال استفاده می شود :

الف- اتصال ستاره

ب- اتصال مثلث

ج- اتصال مختلط

-محاسبه جریان و ولتاژ در اتصال ستاره

ادامه مطلب
+نوشته شده در جمعه هجدهم فروردین 1391ساعت18:27توسط ib3 |
آشنایی با تعاریف و تجهیزات مورد استفاده در برق قدرت

آشنایی با تعاریف و تجهیزات مورد استفاده در برق قدرت

CT
چون جریان خطوط زیاد می باشد و نمی توان مستقیما آن را اندازه گرفت با استفاده ازاین دستگاه از جریان نمونه برداری میکنند.این دستگاه به صورت سری در مدار قرار می گیرد.همچنین برای ایزوله شدن شبکه های فشار قوی از سیتم های اندازه گیری و حفاظت از این وسیله استفاده می شود. 
CVT
به موازات برقگیر این دستگاه نصب می گردد و علت استفاده آن برای سد كننده فركانس 50 هرتز برای سیستم مخابراتی و اندازه گیری ولتاژ و محافظت برای رله ها مورد استفاده قرار می گیرد و فرق آن باPT این است كه پی تی فقط برای اندازه گیری و حفاظت مورد استفاده قرار می گیرد.
PLC 
روشی است که سیگنال های مخابراتی را از یک پست یا نیروگاه توسط خطوط فشار قوی ارسال کرده و در پست یا نیروگاه دیگر دریافت می کنند.

ادامه مطلب
+نوشته شده در جمعه هجدهم فروردین 1391ساعت18:25توسط ib3 |
آشنایی با بانک های خازنی

آشنایی با بانک های خازنی

می دانیم در شبکه های جریان متناوب توان ظاهری که از مولدها دریافت می شود به دو بخش توان مفید و غیر مفید تقسیم می شود . نحوه این تقسیم به شرایط مدار بستگی دارد به این معنی که هر قدر ضریب توان CosΦ به یك نزدیکتر باشد سهم توان مفید بیشتراست . این اتفاق در مدارتی رخ می دهد که مصارف اهمی آن بیشتر است .مانند سیستمهای روشنایی یا تولید گرما توسط انرژی برق . اما می دانیم که سهم عمده مصارف شبکه ها را مصرف کننده های (اهمی – سلفی ) دریافت می کنند . مانند الکتروموتورها – ترانسفورماتورهای توزیع – چوکها و .... که درآنها سیم پیچ یا سلف نقش اصلی را ایفا می کند . در سیمپیچها به علت خاصیت ذخیره سازی انرژی الکتریکی بصورت میدان مغناطیسی توان همواره بین شبکه و سلف رد و بدل می شود . سلف در یک چهارم زمان تناوب توان دریافت می کند و در یک چهارم بعدی زمان ، توان را به شبکه پس می دهد .

 

ادامه مطلب
+نوشته شده در جمعه هجدهم فروردین 1391ساعت18:22توسط ib3 |
ترانزیستور چیست؟

ترانزیستور چیست؟

تذکر:هنگام کار با مدار ها جدا احتیاط کنید و نکات ایمنی را رعایت نمایید و تا جاییکه امکان دارد از افراد آشنا به برق راهنمایی بطلبید.

ترانزیستورها یکی از قطعات اساسی در الکترونیک هستند.ترانزیستور ها سوئیچ هایی هستند که برای خاموش و روشن کردن بکار می روند.اگر چه ترانزیستور ها یک قطعه ی ساده هستند اما یکی از مهم ترین قطعات الکترونیکی هستند.مثلا ترانزیستور تنها قطعه ای است که در ساخت یک پردازشگر پنتیوم استفاده می شود.یک چیپ پنتیوم تقریبا 3.5 میلیون ترانزیستور دارد.ترانزیستور هایی که در پنتیوم وجود دارند کوچکتر از ترانزیستوری هستند که ما استفاده خواهیم کرد اما عملکرد آن ها یکسان است.شکا زیر ترانزیستوری که ما استفاده خواهیم کرد را نشان می دهد:

ادامه مطلب
+نوشته شده در جمعه هجدهم فروردین 1391ساعت2:18توسط ib3 |
مغناطیس
مغناطیس

اثر هال یکی از پدیده های هال جالب توجه مبحث مغناطیسی است که در سال 1879 به وسیله ادوین هر برت هال کشف شد و اثر هال نامیده شد. هال در آن زمان دانشجوی دانشگاه جانزها پکینز بود و بعدها به استادی دانشگاه هاروارد رسید. اثر هال از حرکت ذرات باردار در دو میدان توام الکتریکی، مغناطیسی ناشی می شود. وقتی یک جریان الکتریکی در طول یک رسانا یا نیم رسانای تیغه ای شکل بر قرار باشد در این رسانا ( یا نیم رسانا ) در میدانی مغناطیسی عمود بر سطع تیعه باشد بر همکنش حامل های بار و میدان مغناطیسی موجب می شود که یک اختلاف پتانسیل الکتریکی به تدریج در راستای عمود بر میدان مغناطیسی، جریان الکتریکی در رسانا یا نیم رسانا به وجود آید. فرض کنید که در یک تیغه رسانا یا نیم رسانا به شکل مکعب مستطیل و به سطح مقطع ab، جریانی الکتریکی به شدت I، در راستای محور x بر قرار باشد.پس از برقراری جریان الکتریکی، حامل Y بار یک سرعت پیشروی Vd پیدا می کنند که در مورد الکترون 2 در خلاف جهت و در مورد حفره ها در جهت میدان الکتریکی است. در غیاب میدان مغناطیسی، اختلاف پتانسیل بین نقاط P و Q دیواره های جانبی، که در روی یکی از صفحات هم پتانسیل قرار دارند. برابر صفر است. اکنون اگر یک میدان مغناطیسی B، در جهت محور Z ( عمود برE سطح تیغه)بر این تیغه اعمال شود در نتیجه نیروی لورنتس ناشی از میدان مغناطیسی حامل های بار به قسمت دیواره های جانبی منحرف می شوند و در این دیواره ها انباشته میشوند و در نتیجه یک اختلاف پتانسیل فزاینده: VH بین دیواره های جانبی به وجود می آید

ادامه مطلب
+نوشته شده در جمعه هجدهم فروردین 1391ساعت2:16توسط ib3 |
اندازه گیری میدان مغناطیسی
اندازه گیری میدان مغناطیسی

سوزن مغناطیسی می‌توانیم از سوزن مغناطیسی آویزان از یک رشته کشان برای مقایسه القای مغناطیسی میدانهای مختلف استفاده کنیم. برای این منظور می‌توان از ترازوی پیچشی مشابه با ترازوی پیچشی کولن بهره گرفت، که جهت اندازه گیری زوایای پیچش رشته صفحه مدرجی در بالا به آن نصب شده است و محل دو اتمهای سوزن با کمک درجات روی استوانه بیرونی معین می‌شود. چنین وسیله‌ای مغناطیس سنج نامیده می‌شود. سوزنی که از رشته کشان آویزان باشد، برخلاف سوزن آزاد ، فقط وقتی در تعادل است که گشتاور نیروی حاصل از میدان از نظر اندازه مساوی و از لحاظ جهت مخالف گشتاور نیروی رشته پیچیده باشد. با پیچش رشته به اندازه زاویه معین ، می‌توان برای هر سمت گیری سوزن به تعادل رسید. گشتاور نیروی وارد بر رشته (گشتاور نیروی میدان) با محاسبات یا درجه بندی اولیه وسیله‌ای از روی زاویه پیچش معین می‌شود. بنابراین می‌توان با چرخش مناسبی گشتاور نیروی ماکزیمم Mmax به دست آورد، یعنی مکانی را تعیین کرد که در آن راستای سوزن بر راستای میدان مغناطیسی عمود باشد. از این وسایل به وسایل مغناطیس سنج استاتیک (ایستا) معروف هستند، که به اندازه کافی حساس و دقیق نیستند

ادامه مطلب
+نوشته شده در جمعه هجدهم فروردین 1391ساعت2:11توسط ib3 |
خازنها
خازنها

خازنها خازن المان الکتریکی است که می‌تواند انرژی الکتریکی را توسط میدان الکترواستاتیکی (بار الکتریکی) در خود ذخیره کند. انواع خازن در مدارهای الکتریکی بکار می‌روند. خازن را با حرف C که ابتدای کلمه capacitor است نمایش می‌دهند. ساختمان داخلی خازن از دو قسمت اصلی تشکیل می‌شود: الف – صفحات هادی ب – عایق بین هادیها (دی الکتریک) ساختمان خازن هرگاه دو هادی در مقابل هم قرار گرفته و در بین آنها عایقی قرار داده شود، تشکیل خازن می‌دهند. معمولا صفحات هادی خازن از جنس آلومینیوم ، روی و نقره با سطح نسبتا زیاد بوده و در بین آنها عایقی (دی الکتریک) از جنس هوا ، کاغذ ، میکا ، پلاستیک ، سرامیک ، اکسید آلومینیوم و اکسید تانتالیوم استفاده می‌شود. هر چه ضریب دی الکتریک یک ماده عایق بزرگتر باشد آن دی الکتریک دارای خاصیت عایقی بهتر است. به عنوان مثال ، ضریب دی الکتریک هوا 1 و ضریب دی الکتریک اکسید آلومینیوم 7 می‌باشد. بنابراین خاصیت عایقی اکسید آلومینیوم 7 برابر خاصیت عایقی هوا است.

ادامه مطلب
+نوشته شده در جمعه هجدهم فروردین 1391ساعت2:10توسط ib3 |
مقاومت الکتریکی
مقاومت الکتریکی
مقاومت الکتریکی یک مقاومت ایده‌ال عنصری است با یک مقاومت الکتریکی که صرفنظر از ولتاژ اعمالی به دو سرش یا جریان الکتریکی عبوری از آن ، ثابت می‌ماند. اما بدلیل اینکه مقاومتهای جهان واقعی نمی‌توانند این شرایط ایده‌ال را برآورده سازند، آنها را بگونه‌ای طراحی می‌کنند که در برابر تغییرات دما و دیگر عوامل محیطی ، نوسانات کمی در مقاومت الکتریکی شان ایجاد شود. مقاومتها ممکن است که ثابت یا متغییر باشند. مقاومتهای متغیر پتانسیومتر یا رئوستا نیز خوانده می‌شوند و این اجازه را می‌دهند که مقاومت وسیله توسط تنظیم یک میله یا لغزش یک ابزار کنترلی ، تغییر کند. برخی از مقاومتها بلند و نازک هستند و ماده مقاوم حقیقی در وسط آنها قرار دارد و یک پایه هادی در هر انتهای آن نصب شده است. به این مقاومت بسته محوری گفته می‌شود. تصویر سمت راست یک ردیف از مقاومتهایی را نشان می‌دهد که عموما در یک بسته بندی قرار داده می‌شوند.
ادامه مطلب
+نوشته شده در جمعه هجدهم فروردین 1391ساعت2:8توسط ib3 |
رعد و برق

رعد و برق

آذرخش یا رعدوبرق یک تخلیه ی الکتریکی شدید و بسیار سریع در هواست و همین تخلیه الکتریکی است که نور و صدا تولید میکند.پیش از ایجاد رعدوبرق ابرها طی فرایندهایی بشدت باردار میشوند که این بار معمولا مثبت است, روی سطح زمین بار منفی القا میکند و به این ترتیب مجموعه ی ابر هوا و زمین به یک خازن بسیار بزرگ تبدیل میشود که لحظه به لحظه بارشان بیشتر میشود و بنابراین اختلاف پتانسیل دو قطب ان در حال افزایش است. بالاخره مقدار این بار الکتریکی انقدر زیاد میشود که اختلاف پتانسیل بین ابر و زمین به ۱۰ تا ۱۰۰ میلیون ولت میرسد. میدان الکتریکی حاصل از چنین اختلاف پتانسیلی میتواند هوا را با اینکه در حالت عادی نارساناست در یک سیر خاص یونیزه و انرا به رسانا تبدیل میکند.به محض اینکه چنین سیری از مولکولهای یونیزه رسانا از ابر تا زمین ایجاد شود بارهای الکتریکی به طرف هم حرکت میکنند و در عرض یک ده هزارم ثانیه جریان وحشتناکی در حدود ۳۰ هزار امپر از هوای یونیزه میگذرد.

ادامه مطلب
+نوشته شده در پنجشنبه هفدهم فروردین 1391ساعت15:45توسط ib3 |
سیم پیچی ترانسفومر

سیم پیچی ترانسفومر

 شناخت قسمتهای موتور و نحوه ی سیم پیچی

1) چرا موتور های الکتریکی سه فاز کاربرد بیشتری نسبت به سایر موتور های دارند ؟

موتورهای جریان متناوب با توجه به ساختمان ساده ، قابلیت کنترل آسان ، تنوع وتعدد آنها از لحاظ قدرت ، از نظر اقتصادی وعدم نیاز به مراقبت های ویژه ،کاربرد بیشتری نسبت به سایر موتور های دارند .

 

ادامه مطلب
+نوشته شده در پنجشنبه هفدهم فروردین 1391ساعت15:43توسط ib3 |
اساس موتورهای القایی AC

اساس موتورهای القایی AC

    

مقدمه:

موتورهای القایی AC عمومی ترین موتورهایی هستند که در سامانه های کنترل حرکت صنعتی و همچنین خانگی استفاده می شوند.طراحی ساده و مستحکم , قیمت ارزان , هزینه نگه داری پایین و اتصال آسان و کامل به یک منبع نیروی AC امتیازات اصلی موتورهای القایی AC هستند.انواع متنوعی از موتورهای القایی AC در بازار موجود است.موتورهای مختلف برای کارهای مختلفی مناسب اند.با اینکه طراحی موتورهای القایی AC آسانتر از موتورهای DC است , ولی کنترل سرعت و گشتاور در انواع مختلف موتورهای القایی AC نیازمند درکی عمیقتر در طراحی و مشخصات در این نوع موتورهاست.

ادامه مطلب
+نوشته شده در پنجشنبه هفدهم فروردین 1391ساعت15:40توسط ib3 |
موتورهای القایی تک فاز

موتورهای القایی تک فاز

احتمالا بیشتر از کل انواع موتورها از موتورهای القایی AC تک فاز استفاده می شود.منطقی است که باید موتورهای دارای کمترین گرانی و هزینه نگه داری بیشتر استفاده شود. موتور القایی AC تک فاز بهترین مصداق این توصیف است.آن طور که از نام آن برمیاید این نوع از موتور تنها یک پیچه (پیچه اصلی) دارد و با یک منبع تغذیه تک فاز کار می کند.در تمام موتورهای القایی تک فاز روتور از نوع قفس سنجابی است.

موتور القایی تک فاز خود راه انداز نیست.هنگامی که موتور به یک تغذیه تک فاز متصل است پیچه اصلی دارای جریانی متناوب می شود.این جریان متناوب میدان مغناطیسی ای ضربانی تولید می کند.بسبب القا روتور تحریک می شود.چون میدان مغناطیسی اصلی ضربانی است تورکی که برای چرخش موتور لازم است بوجود نمی آید و سبب ارتعاش روتور و نه چرخش آن می شود.از این رو موتور القایی تک فاز به دستگاه آغاز گری نیاز داردکه می تواندضربات آغازی را برای چرخش موتور تولید کند.

ادامه مطلب
+نوشته شده در پنجشنبه هفدهم فروردین 1391ساعت15:37توسط ib3 |
الکتریسیته (برق) چیست ؟

الکتریسیته (برق) چیست ؟

برق در هر جای زندگی ما نقش مهمی را بازی می کند. به کمک برق خانه های ما روشن می شود،غذای ما پخته می شود ، کامپیوتر ، تلویزیون و سایر وسایل برقی ما به کار می افتد . برق باتری باعث حرکت ماشین و روشن شدن چراغ قوه می شود.

حال در اینجا از طریق آزمایشی می توانید به اهمیت برق پی ببرید. از مدرسه ، خانه یا آپارتمان خود شروع به پیاده روی کنید و کلیه وسایل و لوازم خانگی و ماشینهایی را که با برق کار می کنند را یادداشت کنید، سپس متعجب خواهید شد که تعداد زیادی از وسایل روزمرة ما بستگی به برق دارند.

اما برق یا الکتریسیته چیست ؟ از کجا می آید ؟ چگونه کار می کند ؟ قبل از اینکه همة اینها را بفهمیم باید اطلاعات کمی درباره اتمها و ساختمانشان داشته باشیم. کلیة مواد از اتمها ساخته شده و اتمها نیز از ذرات کوچکتر تشکیل شده اند. سه ذره اصلی سازنده اتم عبارتند از پروتون ، نوترون و الکترون.

ادامه مطلب
+نوشته شده در پنجشنبه هفدهم فروردین 1391ساعت15:34توسط ib3 |